Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

TMGD (ADR)/IMDB/RID EĞİTİMLERİ

HİZMETLERİMİZ
EĞİTİMLERİMİZ

ADR TMGD Eğitimleri

Tüm 4 yıllık fakülte mezunlarına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirmiş olan DOST AKADEMİ Eğitim kurumumuzca ADR eğitimleri verilmektedir.

 

TMGD – Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nedir?

2010 yılında ADR’ ye taraf olan Türkiye 2014 yılı itibariyle Tehlikeli Maddelerin Karayolunda Taşınmasına Hakkında Yönetmelik kapsamında ADR hükümlerini uygulamaya başlamıştır. Bu hükümlerden bir tanesi de Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı       zorunluluğu ile ilgilidir. Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında yönetmelik kapsamında Tehlikeli Madde Taşımacılığı ile ilgili gönderen, paketleyen, dolduran, taşımacı vs. faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı      istihdam etmesi veya Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanından hizmet alması zorunludur.

 

Kimler TMGD Olabilir?

  • Herhangi bir 4 yıllık lisans bölümünden mezun olanlar
  • Tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu olanlar TMGD olabilir.

 

Nasıl TMGD Olunur?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Dost Akademi eğitim kurumundan 64 saatlik TMGD eğitimini alarak sonrasında Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

 

TMGD – Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olarak Nasıl Çalışabilirim

1-TMGDK yetki belgesi olan bir firmada tam zamanlı istihdam edilerek toplam 10 firmaya danışmanlık hizmeti verebilir.

2-TMGDK bünyesinde hizmet verebileceği firma sayısı;6 olup bireysel 2 farklı vergi numarasına ait adet firmaya hizmet verebilir. Yani toplam 8 adet TMFB sahibi işletmeye hizmet verebilir.

3- TMGD bireysel çalışmak istediği takdirde farklı vergi numarasına ait 4 işletmeye danışmanlık hizmeti verebilir.

TMGD’ler yukarıda yer alan 3 maddeden kendisine uygun olan çalışma prensibini seçebilir.

 

***TMGD OLARAK ÇALIŞAN KİŞİ BAŞKA İŞ YAPAMAZ ENGELİDE YENİ YÖNETMELİKLE BİRLİKTE KALKMIŞTIR.

 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi Ve Dost Akademi

DOST AKADEMİ olarak ülkemizde çevrenin, insanların ve hayvanların korunmasına katkı sağlama prensibimiz doğrultusunda DOST AKADEMİ EĞİTİM KURUMLARI olarak Ulaştırma ve Altyapı bakanlığından aldığımız yetkiyle TMGD eğitimlerimizi veriyoruz. Türkiye’de ki birçok TMDG eğitmenini biz yetiştirdik ve bununla gurur duyuyoruz. Ayrıca uyguladığımız etkin eğitim ve sonrasında ki destek sistem sayesinde sınavlarda yüksek başarı oranlarına ve yüksek başarı oranlarına ulaşıyoruz.

 

TMGD- Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi İçeriği

  • 64 der saati olarak uygulanır.
  • Her bir eğitim programı en fazla 20 kursiyerden oluşmaktadır.
  • Eğitimlerde her bir ders saatinin süresi 50 dakika olacak şekilde, günlük ders programı 3 ders saatinden az, 8 ders saatinden fazla olamaz.

 

*Eğitim ücretine sınavda da kullanabileceğiniz eğitim materyalleri dahildir!

 

TMGD- Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Sınavı

Türkiye deki uygulamada şuana kadar yapılan TMGD sınavları 40 soruluk çoktan seçmeli test şeklinde uygulanmaktadır. Sınavda yanlış sorular doğru cevapları götürmeyip sınavı geçmek için 28 soruyu doğru cevaplandırmak gerekiyor. Bir eğitim 4 sınav hakkı sunar. 4 sınavdan da başarısız olan öğrencilerin tekrardan eğitime katılması gerekmektedir.

TMGD olmak için sınavdan 70 puan almak yeterlidir.

TMGD-Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Belgesi Ve Eğitiminin Yenilenmesi

Sertifika 5 yıl süresince geçerlidir. Sertifika geçerlilik süresi, sertifika sahibinin sertifikanın geçerliliği bitmeden önceki son yılda sınava girip, sınavı geçmesi halinde 5 yıl süre ile uzatılabilir.

 

TMGD-Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Yenileme eğitimleri kaç yılda bir alınmalıdır?

TMGD’ ler, ADR’de yapılan değişiklikler için tek sayılı yılları takip eden (2021 ve 2023 şeklinde) 2 yılda bir yenileme eğitimi almak zorundadırlar.

 

RID/IMDG TMGD Eğitimleri

ADR TMGD sınavını başarıyla geçmiş bir TMGD’nin her iki mevzuat için 16’şar saatlik eğitimi tamamlayıp Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılacak sınavda 70 ve üzeri alarak başarı sağlayacak kişiler ADR  kapsamlı sertifikalarına ek olarak RID/IMDG Kod TMGD olma hakkına sahiplerdir.