Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

01 – Adana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 01 – Adana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Adana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Adana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı; sağlık ve çevre açısından tehlike arz eden maddelerin ambalajlanma, doldurulma, boşaltılma ve kara yoluyla nakledilmesi durumlarında güvenliği sağlamak adına gereken önlemlerin alınmasını sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ve sanayi sektörlerinde şehrimiz Adana; sahip olduğu stratejik konum ve zenginliği ile tehlikeli madde taşımacılığında da önemli bir pozisyonda yer almaktadır. Bundan dolayı öncelikli işimiz; tehlikeli maddeleri tanımlamak ardından kamu sağlığı riskini baz alarak bu atıkların riski değerlerini azaltmak için gerekli adımları inşa etmektir.

Bu bağlamda ülkemizde tesis edilmiş olan TMGDK (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu) çeşitli hizmetler sunmakla beraber, tehlikeli madde taşımacılığının kapsadığı risk oranları nedeniyle mevzuatını daimi olarak genişletmekte ve geliştirmektedir. Adana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı olarak misyon ve vizyonumuz bu standartları en şekilde uygulamak ve riski en aza indirerek en iyi hizmeti sunmaktır.

Adana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Adana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Adana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi adana tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı; karayoluyla taşınan riskli malların güvenli, kamu ve çevre sağlığına uygun bir şekilde taşınması için danışmanlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Bu çeşit bir maddenin taşımacılığını yapan firmaların tüm nakliye ekipmanlarının düzenli olarak genel denetimlere tabii tutulmasını ve tehlikeli mal yönetmeliklerine uygun çalışmasını sağlamak için gereklilikler hakkında bilgi sunmaktadır. Herhangi bir kaza ve yasa ihlalinde uygun acil durum prosedürlerinin uygulanması ve bu kaza ya da ihlallerin tekrarlanmasını önlemek, uygun önlemlerin alınması için yardımcı ve teşvik edici olmayı hedeflemektedir.

Uluslararası tehlikeli madde taşımında, ülkemizin Avrupa ile yaptığı çeşitli sözleşmeler ve anlaşmalar bulunmaktadır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı tam olarak bu noktada ulus sınırları dışına taşınan bu maddelerin konu ile ilgili mevzuat hükümlerine tabii olunması için profesyonel destek sunmaktadır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu (TMGDK) Nedir?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu; tehlikeli madde taşımacılığı yapan ve tehlikeli madde sınıfında gösterilen maddeler ile çalışma yapan firmaların yönetmelikler doğrultusunda hizmet aldıkları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşları ifade etmektedir. Bakanlığın kontrol ve teamüllerinden gerekli şartları sağlayan kuruluşlar üçüncü şahıslara tehlikeli madde güvenlik danışmalığı hizmeti vermek üzere TMGDK olarak nitelendirilir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmalığı kuruluşları bulundukları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında faaliyet gösterebilirler. Bu kuruluşlar danışmanlık hizmeti verdikleri firmalara ait bilgileri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Tehlikeli Mal ve Kombine taşımacılık Genel Müdürlüğüne E- Devlet portalı üzerinden bildirmektedir.

ADR Nedir?

ADR yönetmeliği tehlikeli madde taşıyan tüm firmalar ve bu alanda çalışan herkes tarafından bilinmesi gereken önemli bir konudur. Uluslararası bir sözleşme olan ADR; “European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road” açılımına sahip olan ve Türkçe de “Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması” olarak geçen bir yönergedir. Bu yönetmelik tehlikeli madde taşımacılığında uyulması gereken tüm uluslararası kulları belirtmektedir. Söz konusu anlaşmaya uyulması yönetmeliği kabul edip, imzalayan tüm uluslar için zorunluluk teşkil etmektedir.

Bunu Paylaş: