Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

26 – Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 26 – Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı tehlikeli maddelerin güvenlik tedbirleri alarak, can ve mal güvenliğini koruyarak, insan sağlığını her şeyin önünde tutarak boşaltılmasında, taşınmasında, paketlenmesinde, doldurulmasında yapılan danışmanlığa denilmektedir. Peki bu kapsamda hangi hizmetler vardır? ADR hizmeti (tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması) aynı zamanda Avrupa anlaşmasıdır. Ayrıca RID hizmeti ( tehlikeli maddelerin demiryoluyla taşınması) vardır. Bu hizmetler kapsamında tehlikeli maddelerin danışmanlığı sağlanır. Tabii ki şehre göre de değişiklik göstermektedir. Şehirde karayolu bulunur; fakat yol güzergahının belirlenmesinde de şehir oldukça etkilidir.

Konumu da yakın olduğu şehirlerde büyük ölçüde etki etmektedir. Ayrıca RID hizmeti için demiryolu bulunması gerekir. Bu Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı için çok önemlidir. Birçok ilin bağlantısı olan şehir raylı hatların vazgeçilmez durağıdır. Şehirlere konumu oldukça iyidir ve Ankara’ya 2 saat uzaklıktadır. Ankara’ya hızlı tren vardır. Bu da TMGD açısından oldukça önem arz etmektedir. İç Anadolu Bölgesi içinde Ankara’dan sonra ikinci büyük şehir olma özelliğini sürdürmektedir. Ayrıca otomotivin gelişmesi de TMGD açısından oldukça değerlidir.

Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) Eğitimleri

Bu danışmanlıkta çalışacak olanlara verilecek bazı eğitimler vardır. Başlıca eğitimlerden bir tanesi ADR hizmeti ve RID hizmetidir. Diğeri genel bilinçlendirme eğitimidir. Çalışacak kişilerin tehlikeli malların taşınmasında ortaya çıkan zorunluluklara yabancı kalmaması gerekmektedir. Emniyet eğitimini, ani bir yaralanmada, bir kazada alınacak önlemleri bilmek gereklidir. Yenileme eğitimi iki yıl süreyle değişmektedir yani yenilenmektedir, bu yüzden tazelenme eğitimi verilmektedir. Ayrıca ADR hizmeti de eğitimlerin içeriğinde sık sık geçmektedir.

Peki ADR hizmeti nedir? Can ve mal güvenliğine zarar vermeden tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınmasını sağlayan yönergeye denir. Ayrıca ADR hizmeti Avrupa anlaşması olarak da geçmektedir. RID hizmeti ise tehlikeli maddelerin demiryolu aracılığıyla gerekli güvenlik tedbirlerini alarak taşınmasıdır. İki eğitim kapsamında belge alınabilmektedir. Bu eğitimlerde TMGDK doğrultusunda alınmaktadır. TMGDK danışmanlığa başladıktan sonra bile raporlamaya tabii tutabilir.

Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Uygulaması

Eskişehir İç Anadolu Bölgesindedir. Türkiye’nin en kalabalık yirmi beşinci şehridir. Nüfus açısından Ankara, Kayseri ve Konya’dan son 4. İldir. 1993’te büyükşehir olma özelliğini sürdürmektedir. Nüfusu 898.369’dur. Nüfusu ve 4. büyük şehir olması personeller açısından ve ulaşım açısından oldukça önemlidir. Porsuk Çayıyla ünlü olan şehir tam bir üniversite şehridir.

Üniversite şehri olması da göç alımını arttırmakta ve nüfusu belirli bir etapta etkilemektedir. Eskişehir’in kuzeyinde Mihalgazi ve Sarıcakaya doğusunda Alpu, Mihalıççık ve Ankara, güneyinde Mahmudiye, Seyitgazi ve Afyon, batısında ise İnönü ve Kütahya vardır. Konumu itibariyle Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı büyük ölçüde etkilenmektedir. Aynı zamanda sanayi şehri olan Eskişehir’in sanayi geliri, tarım gelirinden yüksektir. Sanayisi madenleri ve turizmi çok gelişmiştir. Çok fazla fabrika vardır bölgede varlığını sürdürmektedir. Fabrikaların varlığı da kimyasal maddelerin böylece tehlikeli maddelerin oluşmasını sağlar. Bu da TMGD açısından oldukça etkilidir. Ayrıca Eskişehir ulaşımın her imkanını kullanmaktadır. Eskişehir Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ikinci bölgesinde bulunmaktadır.

Bunu Paylaş: