Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

08 – Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 08 – Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, oldukça sorumluluk yükleyen bir danışmanlıktır. Can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmemesi için birçok şeyi saptayıp gereken tedbirleri alması gerekmektedir. Artvin’de ise bu tedbirlerin alınması için bir hayli zorlanılabilir. Çünkü çok dağlık ve engebeli bir alana sahip olmaktadır. Bu da karayoluna geçildiği zaman ki daha çok karayolu tercih ediliyor. Bir miktar zorlamaktadır. Patlayıcı maddelerin patlaması, zehirli maddelerin ortaya saçılması gibi riskleri mevcuttur. Aslında ADR hizmeti burada devreye girip önem kazanıyor. Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı her açının düşünüp prosedürlerin uygulanması için vardır. Bununla birlikte çok sayıda evrak takibi yapmaktadır. Bir kaza veya can ve mal güvenliğine zarar gelmesi halinde gereken bütün aksaklıkları gidermeye çalışmaktadır. Aksaklık olmasa bile gözünden hiçbir şeyi olabildiğince kaçırmaması gerekir.

ADR Hizmeti Nedir?

ADR hizmeti tehlikeli maddelerin, can ve mal güvenliğine zarar vermeden güvenli bir şekilde kamuya açık karayolu ile taşınmasını sağlayan bir anlaşmadır. Buradan TMGD için ADR hizmeti ve RID hizmetinin bulunması gerektiğini çıkarabiliriz. ADR hizmeti ile şehir arasında bağlantı vardır. Karayolu devrede olduğu için şehrin bütün özellikleri ve nüfusu dahil olmak üzere büyük ölçüde etkilemektedir. Şehrin yer şekilleri de dağlık, engebeli oluşu gibi etkilemektedir. Ayrıca demiryolu, karayolu, havayolu, denizyolu ulaşımlarından hangilerini kullandığımızda önemli. Örneğin Artvin’de demiryolu olmadığı için, karayoluna talep daha çok artmaktadır. Bu da ADR hizmeti ile ön plana çıkar. Çünkü karayoluna tercih daha fazla artmaktadır. ADR hizmeti ayrıca taşıma faaliyeti gerçekleştirirken, taşıma, boşaltma, paketleme sırasında sürücülerin ve taşıyanların da sorumluluk ve çalışma koşullarını belirler.

Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Uygulanması

Artvin, nüfus açısından bir miktar değişiklik gösteren bir ildir. 1980’den  bu yana ekonomik koşullardan dolayı il dışına yapılan göçlerle nüfus sürekli azalma göstermektedir. Artvin’de ekonominin çok fazla gelişmemesi durumu, yapılaşmanın da olduğu yerde sayılmasına yani gelişmemesine neden olur. Bu durumda Artvin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı daha çok dikkat etmelidir ve sorumluluğunun öneminin farkına varmalıdır. Ayrıca Artvin’de ulaşım biraz zordur. Nüfusun çok fazla olmaması bir bakıma iyi olsa da yer şekillerinin artması karayolunu zorlamaktadır.

Artvin’de il karayolu Ankara’ya 999, Trabzon’a 234, Erzurum’a 203 km uzaklıktadır. Artvin’de hava alanı yoktur; fakat en yakın hava alanı Batum, Trabzon, Erzurum ve Kars’ta olmaktadır. Denizyolu taşımacılığı için ise Hopa limanı mevcuttur. Karadeniz bölgesinin bir ili olan Artvin, doğal güzellikleri açısından da oldukça güzel bir yerdir. Ormanlık alanları ve dağları gerçekten görülmeye değer olan Artvin’in sadece insanlarının canını değil, yapısını da korumamız gereklidir.

TMDGK Ne İş Yapar?

TMDGK, tehlikeli maddelerin taşınmasında danışmanlık vermek üzere Ulaştırma, Habercilik ve Deniz Bakanlığı tarafından yetki verilen kuruluştur. Peki bu kuruluşlar ne yapar? Bu kuruluşlar, TMDG’yı eğitime hazırlar, gerçekten danışmanlığı yapıp yapamayacağını kontrol eder, sınavlara hazırlar ve sınavlara girilmesini sağlar. TMDGK, her açıdan bu mesleğe yatkın olup olmadığını kontrol eder ve bu yüzden kapsamlı çalışmaları mevcuttur.

Bunu Paylaş: