Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

09 – Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 09 – Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, tehlikeli maddelerin taşınmasında ADR hizmeti ve RID hizmeti esas alınarak ve bazı prosedürlerden geçilerek can ve güvenliğini korumak adına yapılan danışmanlıktır. ADR hizmeti ise karayolundaki güvenliğin sağlanması adına yapılan çalışmalara denilmektedir. Ayrıca her ikisinde de şehrin önemi mevcuttur. Şehrin hem yapılarının korunması açısından hem de Aydın halkını koruma açısından önemlidir. Bununla birlikte Aydın şehri yer şekilleri bakımından çok zorluk yaşatmamaktadır. Ulaşım şekilleri 4’e ayrılır; havayolu, karayolu, denizyolu, demiryolu olmak üzere ayrılır. Aydın’da ise hava alanı sivil uçaklara kapalı olduğu için tercih edilecek yollar, karayolu, denizyolu ve demiryoludur. Bu yollara göre de taşınma, paketlemede ve boşaltmada dikkat edilecek özellikler değişiyor. Aynı zamanda yolların değişimine göre de şehirde dikkat edilecek şeyler artıyor veya azalıyor.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Olma Şartları Nelerdir?

Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olmak, yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslını ibraz etmek veya noter onaylı vermek, kaçakçılık, dolandırıcılık, iflas, sahtecilik, kaçak insan taşımacılığı, hırsızlık gibi ceza hükümlerinin bulunmaması, Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı eğitimine katılmak ve sınavında başarılı olmak. Bunlarla birlikte gerçekten eğitime kendinizi vermeniz ve zorlu sınavı geçmeniz gerekmektedir. Haricinde şehrin de ulaşım şeklini ve yapısını bilmeniz, araştırmanız ve tedbirleri ona göre oluşturmanız şart unsuru haline gelmektedir.

Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Uygulaması

Ege bölgesinde yer alan Aydın, tarım çeşitliliğiyle fark kazanmaktadır. Bu da ekonomik açıdan şehri etkilemektedir. Aynı zamanda şehrin turizm açısından da olanakları çok fazladır. Gezilmeye ve görülmeye değer yerleri vardır. Merkezinin denize kıyısı yoktur; fakat denize kıyısı olan ilçeleri mevcuttur. Batısında Ege Denizi, kuzeyinde İzmir, Manisa vardır. Kuşadası, Söke, Didim ilçelerinin denize kıyısı vardır ve buralarda konaklama oldukça fazladır. Turizm yönünde oldukça ilgi gören yerlerdendir. Ayrıca Buharkent ilçesindeki termal kaynaklar, Bozdoğan ilçesindeki Madransu kaynağı gibi birçok farklı özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Önemli akarsularından Büyük Menderes vardır. Görüldüğü gibi ilçeleri, doğası, güzellikleri açısından gerçekten korunmaya değer bir ildir. Aydın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ile birleştirildiğinde ise ortay çıkan şey bu varlıkların devam ettirilmesi gerektiğidir.

Ulaşım açısından ise demiryolunda 16 istasyon bulunmaktadır. Basmane – Denizli Bölgesel Treni, Basmane – Nazilli Bölgesel Treni, Söke- Denizli Bölgesel Treni ve Söke Nazilli Bölgesel Treni, hatları tarafından oluşturulmaktadır. Demiryolunda TMGD uygulanması açısından çok sıkıntı görülmemektedir. Haricinde Türkiye’nin en  uzun üçüncü köprüsü karayolunun üzerinde yer almaktadır. Tehlikeli maddeler taşıma açısından dikkat edilmesi gerekir. Denizyolunda ise Kruvaziyer önemi hava limanlarından biridir. Ayrıca Yunanistan’a seferler düzenlenmektedir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu (TMGDK) Ne İşe Yarar?

TMGDK, tehlikeli maddelerin taşınmasının danışmanlığını yapacak kişilere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetki veren kuruluşa denmektedir. TMGDK, hem eğitim verme hem de sınav yapma açısından deneyimlidir ve gerçekten can ve mal güvenliğini alabilecek insanlara bu işi teslim etmeye kararlıdırlar. Ayrıca sınavları oldukça zordur, bu yüzden eğitimlere tam olarak katılmak gereklidir.

Bunu Paylaş: