Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

10 – Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 10 – Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, tehlikeli maddelerin taşınmasında gereken önlemleri alarak, boşatılması, paketlenmesi, doldurulması işleminin yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca can ve  mal güvenliğinin zarar görmemesi sağlanmaktadır. Gerekli prosedürler ve emniyet tedbirleri alınmaktadır. Balıkesir TMGD yer alan hizmet basamakları ise şunlardır; SDS kontrolleri, ambalaj kontrolleri, sınıflandırma, araç kontrolleri, yükleme- boşaltma alanlarının denetimi, sevkiyat- teslimat faaliyetlerinin denetimi, eğitimlerin çalışanlara verilmesi, eğitimde tatbikat yapılması, gerekli evrak ve dokümantasyonun ayarlanmasının sağlanmasıdır. Peki şehirlerin değişmesi bu durumlarda farklılık gösterir mi? Elbette evet örneğin çok büyük olan bir yerle Balıkesir kıyaslanamaz. Orada alınacak önlemler daha farklıdır. Ya da denizi olmayan şehirle olan şehir çok sayıda farklılık göstermektedir. Çünkü ulaşımın ne doğrultuda olacağını gösterir. Bu yüzden şehirlere TMGD farklılık göstermektedir.

Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) Eğitimleri

Çok fazla sorumluluk aşılayan bu danışmanlıkta çalışacak olanlara verilecek bazı eğitimler vardır. Başlıca eğitimlerden bir tanesi ADR hizmeti ve RID hizmetidir. Diğeri genel bilinçlendirme eğitimidir. Çalışacak kişilerin tehlikeli malların taşınmasında ortaya çıkan zorunluluklara yabancı kalmaması gerekmektedir. Göreve özgü eğitim, çok modlu çalışma kullarında uyularak eğitim verilmektedir. Emniyet eğitimi, ani bir yaralanmada, bir kazada alınacak önlemleri bilmek ve yapılacak müdahalelerle ilgili bilinçlendirmek. Yenileme eğitimi iki yıl süreyle değişmektedir yani yenilenmektedir, bu yüzden tazelenme eğitimi verilmektedir. Ayrıca ADR hizmeti de eğitimlerin içeriğinde sık sık geçmektedir. Peki ADR hizmeti nedir? Can ve mal güvenliğine zarar vermeden tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınmasını sağlayan yönergeye denir.

Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Uygulaması

 Türkiye’nin bir ili olan ve bir kısmının Marmara bölgesinin Güney Marmara Bölümü’nde, topraklarının bir kısmının ise Ege Bölgesi’nde olan Balıkesir, iki denize de komşu olma özelliğini sağlamaktadır. Bu da Balıkesir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı açısından oldukça güzel bir bilgidir. İki denize de komşu olan sadece 6 il vardır ve Balıkesir, bunlardan biridir. Bu da denizyolu ulaşımını oldukça iyi etkilemektedir.

Karayolu ulaşımı açısından bakacak olursak ADR hizmeti, en doğru yol güzergahını seçecektir. Gidilen yerlerin turizme yakın yerler olduğu da unutulmamalıdır. Yapısal açıdan hala gelişmekte olan Balıkesir nüfus sayısı bakımından 17. Şehirdir. Bu da yine ulaşımı etkileyen faktörler arasındadır. Ayrıca adalara ve doğal güzelliklere oldukça yakındır. Bu yüzden bu yapıları elimizden geldiğince korumamız ve tedbirlerimizi almamız gerekir. Tek merkezi büyüme modeli yerine dengeli büyüme modelini seçen Balıkesir, ekonomik açıdan gelişmiş bir ildir, sahil kesimlerinde bağcılık ve zeytincilik yapılmaktadır. Ekonomik açıdan gelişmiş bir şehir olması aynı zamanda yapısallaşmasını da etkiler, TMGD açısından gelişimini de etkiler. 4 tane Organize Sanayi Bölgesi olan ilde sanayileşme büyük oranda artmıştır. Bu da tehlikeli maddelerin verilmesini, depolanmasını da büyük ölçüde etkilemektedir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu (TGMDK) Nedir?

TGMDK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşu tanımlar. Bu kuruluşlar üçüncül şahıslara eğitim vermek üzere oluşurlar. Ayrıca bu yetkiyi veren kuruluşlar, eğitimden sonra sınava tabii tutulurlar ve zorlu bir sınavdan geçerler. Can güvenliği söz konusu olduğunu farkında olan TGMDK bunun bilincinde olarak hareket ederler.

Bunu Paylaş: