Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

11 – Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 11 – Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, tehlikeli maddelerin taşınmasında güvenlik tedbirleri alarak ve prosedürleri uygulayarak ADR hizmeti ve RID hizmeti kapsamında yapılan danışmanlıktır. Aynı zamanda sıkı önlemler ve prosedürler uygulanmıştır. Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı bunlar doğrultusunda emniyet güvenliğini alma sorumluluğuna sahiptir. Birçok konuda sorumluluk sahibi olan TMGD fazlasıyla görevlere sahiptir.

Meydana gelen değişikliklerden haberdar olmak, taşımacılıkta görev alan tüm personellere eğitim vermek ve güvenlik tavsiyesinde bulunmak, ciddi ihlallerin, kazaların oluşmasını önlemek amacıyla güvenlik tedbirleri almak, acil durum prosedürlerin uygulanmasını sağlamak, firmaların tehlikeli mal yönetmeliklerine uygun çalışmasını sağlamak, tehlikeli atıkları tespit etmek, gerekli önlemleri alıp riski değerlendirmeye çalışmak, düzenli denetimleri yapmak gibi görevleri vardır. Ayrıca Bilecik şehrinde yer alan özelliklere göre de bulundurulması gerekilen tehlikeli maddeler değişir. Ekonomik düzeyde gelişmiş olan Bilecik’te tehlikeli maddelerin gönderilmesi, donanımlarının sağlanması da artmaktadır. Bununla birlikte eğitimlerde de artış söz konusudur.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığında (TMGD) Olması Gereken Özellikler

Güçlü iletişim yeteneğine sahip olmak, fiziki yeterlilik gösterebilmek, ekip çalışmasına ve becerisine yatkın olabilmek, yüksek miktarda konsantrasyon sahibi olmak, acil durumlarda soğukkanlı olmak ve aynı zamanda seri düşünebilmek, stres yönetimini sağlayabilmek, ekip yönetimini sağlayabilmek, liderlik gücünü oluşturabilmek, erkeklerde askeri yükümlülüğü bulunmamak. TMGD bu özelliklere sahip olmalıdır. Ayrıca çalışkan, azimli ve sorumluluk sahibi de olunması gerekmektedir. Sorumluluğunun bilincinde olmalıdır.

Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD)

Bilecik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’ndedir. Karadeniz, İç Anadolu Bölgesi ve Ege ile Marmara Bölgelerinin kesim noktaları üzerinde yer almaktadır. 4 bölge üzerindedir. Konumu itibariyle bu şekilde olması ticari yollardan ve ulaşım yollarından da tehlikeli maddelerin gönderilmesi olanağını artırmaktadır. Doğu kesiminde Bolu ve Eskişehir, güney kesiminde Kütahya, batı kesiminde Bursa, kuzey kesiminde ise Sakarya vardır. Nüfusu ortalamadır. TMGD, Bilecik’te ulaşım açısından kolaylık sağlamaktadır ve zorluk çekmemektedir. Yer şekilleri de karayoluna müsaittir.

Bilecik yükseltileri daha çok tepe görünümündedir, yüzde 7 lik dilimi de ovalar kaplamaktadır. ADR hizmeti, burada güvenli yollarla sağlanmaktadır. Bilecik’te demiryolu ve karayolu kullanılmaktadır. Tehlikeli maddelerin taşınmasında bu ulaşım yolları tercih edilmelidir. Bilecik’te zengin mermer ocakları bulunmaktadır, ayrıca Sakarya Irmağının etrafındaki kurulan göletler ve dereleri ile tanınan yer tarihten izlerini de taşımaktadır. Tarihi yerleriyle de çok fazla sayıda ziyaretçi almaktadır, tarihi yerleri korunmaya değer olan Bileciğin Şeyh Edebali Türbesi, çok sayıda ziyaretçi almıştır. Sadece Bileciğin yapılarını, doğal güzelliklerini korumak değil, halkını da korumak gereklidir ve gereken her şeyin önlemi alınmalıdır.

TGMD ve TGMDK Nedir?

Bilecik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, tehlikeli maddelerin can ve mal güvenliği dikkate alınarak taşınmasını sağlayan bir hizmettir. TMGDK ise tehlikeli maddelerin taşınmasında danışmanlık yapan kişiye bakanlık tarafından yetki veren kuruluşa denir. Danışmanlık yapacak kişinin eğitimlerinden, sınavlarından TMGDK sorumludur. Bu yüzden onlara da büyük sorumluluk düşmektedir. Bu yüzden duyulduğu kadarıyla sınavları oldukça zor ve barajı oldukça yüksektir.

Bunu Paylaş: