Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

16 – Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 16 – Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, sanayi bölgelerini ilk defa kuran il olmasıyla birlikte  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığını uygulamaktadır. Sanayi bölgelerinin artmasıyla birlikte, tehlikeli maddelerin taşınmasında, boşaltılmasında, paketlenmesinde kullanılan araçların ve ulaşımların da artmasını sağlıyor. Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı görevleri arasında personellerin görevlerini oluşturup bu bilgileri TGMDK Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığına sunmak görevleri arasındadır. Ayrıca güvenlik tedbirleri almak, maddelerin boşaltılmaya, taşınmaya elverişli olup olmadığını anlamak, hangi maddelerin hangi tehlikeleri doğurabileceğini tespit etmek, ADR hizmeti yani tehlikeli maddelerin güvenlik tedbirleri alarak karayolu aracılığıyla taşınmasını sağlamak.

RID hizmeti, tehlikeli maddelerin tedbirler alınarak demiryolu aracılığıyla taşınmasını sağlamak. Bu iki hizmetin kapsamında prosedürlerin uygulanmasına aracı olmaktadır; fakat RID hizmeti Bursa TMGD için kullanılmamaktadır; çünkü ulaşım açısından demiryolu bulunmamaktadır. Bu yüzden karayolu, denizyolu ve havayolu aracılığıyla ulaşım sağlanmaktadır. Peki, TMGD görevleri başka nelerdir? Kaza olmuşsa veya daha feci bir şey yani ölüm meydana gelmişse bunların bir daha olmaması adına tedbirlerin alınması, görevleri arasında yer almaktadır. Haricinde şehrin ulaşım türüne, yer şekillerine, yapısına, sanayisine bağlı olarak da eğitimin düzenli ve güzel bir hale getirilmesi sağlanır; çünkü sanayi, ekonomiyi ve yapılaşmayı etkiler. Bu yapılaşma da ticari boyutunu yani tehlikeli maddelerin hangi araçla, nasıl taşınacağını belirlemektedir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) Nedir?

TMGD, tehlikeli maddelerin karayoluyla, denizyoluyla, havayoluyla, demiryoluyla taşınmasını, boşaltılmasını, paketlenmesini sağlayan danışmanlığa denir. Aynı zamanda her açıdan kapsamlı bir şekilde çalışılarak araştırmalarını düzenlemesi gerekir. Tehlikeli maddelerin taşınması, herhangi bir ihmalkârlık ile sonuçlanırsa sadece mal güvenliği değil, can güvenliği de zarar görmektedir. Ayrıca ADR hizmeti ve RID hizmetiyle birlikte kapsamlı bir şekilde çalışma sürdürülmektedir. Peki bu yetki neye veriliyor? Danışmanlara bir yetki veriliyorsa, bilin ki belirli bir sınavdan ve eğitimden geçmişlerdir ve bu açıdan oldukça güveni sağlamışlardır. TMGD sertifikasına sahip olanlar ise danışmanlık eğitim aldıkları yerin bünyesinde çalışmalarını ve görevlerini sürdürmektedirler. Yani TGMDK Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, buna göre görevlendirmesini yapmaktadır denebilir.

Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nasıl Uygulanır?

 Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa ilk Organize Sanayi Bölgesini kurmuş ve birçok ile öncülük etmiştir. Bu şekilde kalmayıp en iyi sanayi illerinden biri olmayı başarmıştır. Bu durum ticareti ve ekonomiyi de çok fazla etkilediği için Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı de çok fazla etkilenmiştir. Ticaret konusunda kimya, otomobil, tekstil, kereste ticaretinde büyük bir yükseliş içindedir. Birçok firmayı içinde bulunduran Bursa aynı zamanda 13 organize sanayi bölgesini de bünyesinde barındırmaktadır. Bursa’da kimya da çok fazla geliştiği için kimyanın gelişmesiyle birlikte TMGD büyük ölçüde gelişimini sürdürmektedir. Güçlü bir kadrosu olan Bursa TGMD aynı zamanda Bursa’nın da tarihi yapılarını, müzelerini, türbelerini, camilerini, turistik yerlerini yapılarını, insanlarını korumakla da görevlendirilmektedir.

TMGDK Nedir?

Ulaştırma Altyapı Bakanlığının verdiği yetkiye TMGDK denmektedir. Tehlikeli maddelerin danışmanlığını yapacak üçüncü şahsa bu yetkiye veren kuruluştur. ADR hizmeti ile birlikte kapsamlı bir şekilde çalışma oluşturmaktadır. TMGDK ayrıca eğitim ve sınavlara da tabii tutup danışmanlar yetiştirmektedir.

Bunu Paylaş: