Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

17 – Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 17 – Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, bakanlıklar aracılığıyla oluşturulmuş bir danışmanlıktır. Bursa başta olmak üzere 4. bölgede olan Çanakkale ilinin yanında Balıkesir, Kütahya, Yalova, Bilecik vardır. Buradaki yerlerin tercih edilmesinin sebebi ise bütün ihtiyaçların giderilmesi, donanımların yapılması, sistemlerinin araçları olması, sanayinin gelişmesidir. Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ise ihracat ve ithalat yönünden yani ticari yönden oldukça etkilidir. Aynı zamanda ADR hizmeti ile birleştirilerek kapsamlı bir çalışma oluşturulur. Bunun anında şehre göre değişen RID hizmeti de devreye girmektedir.

Uzun yıllardır, danışmanlık hizmeti veren Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı gelişmiş bir hizmet vermektedir. Ayrıca elli ton ve üstü miktarlarda tehlikeli maddelerin taşınmasında, paketlenmesinde, yüklenmesinde doldurulmasında, boşaltılmasında güvenli bir sistem oluşturarak can ve mal güvenliğini koruyarak danışmanlık yapmaktadır. TMGD görevleri arasında bunlarla birlikte personelleri görevlendirmek, ADR hizmeti ve RID hizmetini kullanmak, taşınacak tehlikeli    maddelerin, hangi aşamada nasıl tepki vereceğini analiz etmek, TMGDK yani Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşuna rapor sunmak görevleri arasında yer almaktadır diyebiliriz.

ADR Hizmeti ve RID Hizmeti Nedir?

ADR hizmeti, yer alan tehlikeli maddelerin karayolu aracılığıyla güvenlik tedbirleri alınarak taşınmasına denir. Bu hizmet karayolunda olduğu için şehrin özelliklerine ve yapısına göre değişir. Peki ADR neleri kapsamaktadır? ADR hizmeti, dolum, nakliye, boşaltma yapan yerler ya da bireyler bu süreç boyunca paket, kutu, tanker, ambalaj gibi üreticilerle iş birliği içindedir. İnsan sağlığına dikkat edilerek tedbirler alınmalıdır. RID hizmeti ise tehlikeli maddelerin demiryoluyla güvenlik tedbirleri alarak sunduğu hizmete denmektedir. Çanakkale’de ADR hizmeti söz konusudur; fakat RID hizmeti yoktur. Demiryolu olmayan Çanakkale’de havayolu, denizyolu ve karayolu mevcuttur. ADR hizmeti gibi aynı şekilde insan sağlığına dikkat edilmelidir ve ona göre uygulanmalıdır.

Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Çanakkale Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Çanakkale Marmara Bölgesi’nde tarihiyle dikkat çeken bir ildir. 12 ilçesi mevcuttur. İstanbul’dan sonra boğazı olan iki ilden biridir. Komşu olan illeri Edirne, Balıkesir, Tekirdağ’dır. Nüfusu 557.276’dır, ortalama bir nüfusa sahiptir. Boğazının olması turizmi açısından oldukça önemlidir. Ekonomide tarım önemli bir yer almakla birlikte tarıma dayalı sanayi kollarındadır gelişme devam etmektedir. Üniversitenin kurulması da nüfus sayısını arttırmakla birlikte turizm de arttırmaktadır. Çanakkale’nin askerleri ve büyük zaferlerle kazanılan geçmişi de gidilmeye değer bir yerdir. Ayrıca çok fazla doğal güzellikleri olan Çanakkale, TMGD tarafından  korunmaya ve tedbir alınmaya değer bir il olma özelliğini taşımaktadır. Ulaşım açısından denizyolu, karayolu, havayolu mevcut. Deniz yoluyla Asya ve Avrupa seferleri de bulunmaktadır. TMGD bu açıdan oldukça şanslıdır. Yer şekilleri açısından da engebeli olan il karayolu açısından önemlidir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu (TMGDK) Nedir?

TMGDK tehlikeli maddelerin taşınmasındaki danışmanlığın yetkisini veren kuruluşa denir. Yetki, eğitimlerle ve sınavlarla, aynı zamanda mesleğin devamı halindeki raporlarla sınanmaktadır. Bu kuruluş Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ayrıca TMGDK insan güvenliği ve sağlığı söz konusu olduğundan büyük tedbirler ve eğitimden geçirilmektedirler.

Bunu Paylaş: