Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

23 – Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 23 – Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, tehlikeli maddelerin lojistiğini, üretimini, satışını yapan firmaların gönderme, boşaltma, yükleme, depolama, taşıma gibi eylemlerinde çevrenin ve insanların güvenliğini göz önüne alarak oluşturulan danışmanlıktır. TMGD tehlikeli maddelerin her şekilde şehre göre değerlendirilmesini sağlar. Şehrin ticaretinin, sanayisinin, firmasının ve hastanelerinin büyük önemi vardır; çünkü buna göre maddelerin türü oluşturulacaktır.

Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı’nın görevleri ise tehlikeli maddelerin taşınması sırasında meydana gelen kazaların, ihmallerin veya yaralanmaların olmamasını veya en aza indirgenmesini sağlamak, tehlikeli maddelerin taşınması sırasında uygun davranışlar sergilemek, işletmeye gereken tavsiyelerde bulunmak, tehlikeli maddeleri taşıyan araçların alıp satılmasında firmaya rehberlik etmek, ADR hizmeti (Tehlikeli maddelerin güvenlik tedbirleri alarak karayolu aracılığıyla taşınması) Avrupa anlaşmasıdır. TMGD’nin bir diğer görevi ADR hizmeti ve RID hizmeti doğrultusunda çalışmaktır. Şehrin ulaşım çeşitlerine göre hizmetler değişebilmektedir. Elazığ’da karayolu ve demiryolu bulunduğu için ADR hizmeti ve RID hizmeti bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda fabrikası bulunan Elazığ ilinin sanayisi gelişmiş durumdadır. Bu da Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

ADR Hizmeti ve RID Hizmeti Nedir?

ADR hizmeti yani tehlikeli maddelerin karayolu ile uluslararası taşımacılığına ilişkin Avrupa anlaşması, bir diğer şekliyle izah etmek gerekirse tehlikeli maddelerin çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden, güvenlik tedbirleri alarak karayolu ile taşınmasını sağlayan hizmete, yönergeye denir. Tehlikeli maddeleri alanların, yükleyenlerin, taşıyanların, paketleyenlerin sorumluluklarını ve koşullarını da belirler. Bu yönerge aracılığıyla alınan sertifikaya ise ADR belgesi denir. ADR hizmeti yanında birde RID hizmeti vardır. RID hizmeti ise tehlikeli maddelerin yine aynı şekilde güvenlik tedbirleri alarak, bütün sorumlulukları alarak, can ve çevre güvenliğini önemseyerek demiryolu aracılığıyla taşınmasına denmektedir. Elazığ’da her ikisi de donanımlı bir şekilde oluşturulmaktadır.

Elazığ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı 

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Harput Kalesinin bulunduğu tepede bulunmaktadır. Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesi’nin gelişmiş şehirlerinden biridir. 11 tane ilçesi bulunan il Doğu Anadolu Bölgesi’nde 4. Büyük il olma özelliğini taşımaktadır. Nüfusu 588.088’dir. Üniversite, turistik, tarihi yapılardan dolayı farklı yerlerden gelenler vardır. Aynı zamanda göçte vermektedir. Bu Elazığ TMGD açısından da oldukça önemlidir. Doğusunda Bingöl, batısında Malatya, kuzeybatısında Erzincan, kuzeyinde Tunceli, güneyinde Diyarbakır vardır. Elazığ’ın ekonomisini tarım, ticaret ve sanayi oluşturmaktadır. Tarıma elverişli topraklar vardır. Şeker, çimento, deri, kağıt, tekstil, matbaacılık tıbbi malzemeler, mobilya, sabun gibi malzemeler taşınmaktadır. Bu da sanayi ve fabrikaların gelişimini sağlar. Bu artışta TMGD, tehlikeli maddelerin oluşması açısından oldukça önemlidir.

TMGDK Nedir?

TMGDK, tehlikeli madde taşıma danışmanlığına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkiyi veren kuruluşa denilmektedir. Danışmanlık yapmak isteyen kişiler eğitime katılıyor, sınavlara giriyor kazanırlarsa danışman oluyorlar. TMGDK her açıdan can ve mal güvenliğini düşünerek yapabilecek kişileri test etmek üzere oluşturulmuştur ve bununla birlikte TMGD yaparken de raporları inceleme görevi bulunmaktadır.

Bunu Paylaş: