Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

24 – Erzincan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 24 – Erzincan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Erzincan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Erzincan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, tehlikeli maddelerin taşınmasında, boşaltılmasında, doldurulmasında, paketlenmesinde güvenlik tedbiri alarak oluşturulmasıdır ve danışmanlık yapılmasıdır. TMGD bölgeleri 1 adettir ve 13 bölgeden bir tane bölgede yer alan Erzincan 10 ille birlikte aynı bölgede bulunmaktadır. Diğer iller ise Bayburt, Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan, Iğdır, Tunceli, Bingöl, Muştur. Maden ve sanayi bakımından gelişmiş olan Erzincan’da tuz, linyit, demir çıkarılmaktadır. Bu gibi maddelerin üretiminde şirketler artmaktadır ve fabrikaları da etkilemektedir. Bu da Erzincan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı açısından etkili olmaktadır. TMGD tehlikeli maddelerin insanlara ve doğaya zarar vermemesini sağlamaktadır. Peki bu tehlikeli maddeler nelerdir? Aşındırıcı, radyoaktif, oksitleyici, yanıcı, patlayıcı ve boğucu maddeler tehlikeli maddelerdir. Bunların taşınmasının danışmanlığını yapmakta TMGD’ye girmektedir.

Peki TMGD nasıl olunur ve kimler olabilir? İki şart mevcuttur. Bir tanesi mezunların TMGDK tarafından verilen eğitime katılması ve sınava girmesidir. Diğeri ise bir suç işlememek olmak ve ceza almamaktır; çünkü adli sicil kaydına bakmaktadırlar. Kimler TMGD olabilir? Üniversitelerin fen fakültesi mezunları yani fizik, kimya, biyoloji mezunları gereken eğitim ve sınavı geçtikten sonra TMDG olabilirler. Birde özellikler arasında sorumluluk sahibi olunması, disiplinli olunması, konsantrasyonun oldukça fazla olması, kapsamlı çalışma yapabilmesi, iyi analizler yapabilmesi, fiziksel görünümün yatkın olunması vardır.

Erzincan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Erzincan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

ADR Hizmeti Nedir?

ADR hizmeti tehlikeli maddelerin insanlara ve doğaya zarar vermeden, can ve mal güvenliğini sağlanmasıyla ve karayolu ulaşımıyla yapılan taşımaya ait yönergeye denmektedir. ADR hizmeti ayrıca tehlikeli malların karayolu ile uluslararası taşımacılığına ilişkin Avrupa anlaşmasına denmektedir. Bu hizmet tehlikeli maddelerin taşınması, boşaltılması sırasında tehlikeli maddeleri taşıyan araçların çalışma şeklini belirlemektedir. Bu şekilde alınan belgeye ise ADR belgesi denir. ADR belgesini kimler almalıdır? Yönetmeliğe göre, bu taşımacılığı ve danışmanlığını yapan kamu ve özel kuruluşların hepsini dahil etmektedir. Bu kuruluşlara da TMGDK denmektedir. Yetki, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Erzincan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Uygulaması

Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde yer alır. Bu açıdan turizmi, ulaşımı ve tarihi etkilemektedir. Bu da Erzincan TMGD açısından değişim sağlamaktadır. Erzincan’ın 9 ilçesi mevcuttur. Nüfusu ise 234.431’dir. Nüfus itibariyle de TMGD etkilenmektedir. 1950’den sonra gelişen sanayide tuğla, şeker, boru, ayakkabı, yem üretimi açısından fabrikalar artmıştır. Ayrıca madende gelişmiş olan ve birçok maden çıkarılan ilimizde akaryakıt istasyonları ve hayvan yemleri bulunmaktadır. Bu da tehlikeli maddelerin bulundurulmasını arttırmaktadır. Bulunduğu şehre göre de üretilen maddelerin değişimi bulunmaktadır. Bu da tehlikeli maddelerin taşınmasında ayrılan kategoriyi değiştirmektedir; çünkü uçucu gazların veya yanıcı maddelerin bulunduğu ortam da farklılık gösterir. Erzincan’ın doğal güzellikleri ve tarihi yapıları da tehlikeli maddelerden korunmaya değerdir.

Bunu Paylaş: