Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

25 – Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 25 – Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, bazı gıdaların İstanbul dahil gönderilmesini sağlamıştır. Gıda maddelerinin tedariğini sağlamak, kimyasal maddelerin artmasına ve fabrikaların çoğaltılmasına neden olur. Bu da Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı açısından farklılık oluşturur. Ayrıca Erzurum’un en yüksek şehir olması da karayolu ulaşımı açısından zorluk göstermektedir. Peki TMGD nedir? Tehlikeli maddelerin, güvenlik tedbirleri alarak ve can ve mal güvenliğini koruyarak boşaltılmasını, doldurulmasını, paketlenmesini ve yüklenmesini sağlayan danışmanlıktır. Ulaşım yollarına göre değişiklik göstermektedir.

TMGD, ADR hizmeti ve RID hizmeti kapsamında yapılan danışmanlığa da denir. ADR ve RID hizmeti nedir? ADR hizmeti, hem Avrupa Anlaşması olarak bilinmekle beraber, hem de tehlikeli maddelerin karayoluyla güvenlik tedbirleri alarak can ve mal güvenliğini koruyarak taşınmasını sağlıyor. RID hizmeti ise tehlikeli maddelerin yine güvenlik tedbirleri alıp can sağlığını ve çevre güvenliğini koruyarak demiryolu aracılığıyla taşınmasına denmektedir. Peki Erzurum’a iki hizmette uygulanabilir mi? ADR hizmeti zaten her şehirde uygulanmakla birlikte RID hizmeti değişkenlik gösterebiliyor; fakat Erzurum’da demiryolu olduğu için, tehlikeli maddeler demiryoluyla taşınabilmektedir. ADR hizmetine bu belgeyi veren veya danışmanlık yapan kişiye yetkiyi veren kimdir? Burada da TMGDK ortaya çıkmaktadır. Tehlikeli maddelerin taşınması yetkisini vermektedir.

Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

TMGDK Nedir?

TMGDK, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kuruluşudur. TGMD’ye danışmanlık yapmasıyla ilgili yetkiyi vermektedir. Peki, TMGDK’ye yetkiyi kim veriyor? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gereken yetkiyi vermektedir. TMGDK tehlikeli maddelerin taşınması konusunda büyük önlemler alıyor; fakat bu önlemler belirli eğitime göre alınıyor. Burada da devreye TMGDK giriyor. Gerekli eğitimleri, önlemleri bulunduğu şubeye göre de verebiliyor. Örneğin Erzurum bölgesindeki şubede yer alan yer şekilleri, yollar, ulaşım alanları farklı olduğu için, tehlikeli maddelerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Patlayıcı maddenin patlayıp, yanıcı maddenin yanması gibi. TMGDK her açıdan eğitim sunuyor.

Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Erzurum Doğu Anadolu’da yer almaktadır. Topraklarının bir kısmı Karadeniz Bölgesindedir. 20 ilçesi vardır. 16 büyükşehir vardır ve onlardan biridir. Türkiye’de ilçe açısından 5. dir. Yüz ölçümü açısından da Türkiye’de 4. ‘dür. En yakın ili Bayburttur. 9 ile komşudur. Karasal iklime sahiptir ve bu da yaz aylarında ve kış aylarında Erzurum Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı açısından dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor; çünkü patlayıcı maddelerin veya yanıcı maddelerin, sıcaklığa, yol aksaklığına göre tepki vermesi durumu oluşabilmektedir. Nüfusu 766.729’dur. Türkiye’de en kalabalık şehirlerden 29.’dur.

Nüfus bakımından ki bu da TMGD açısından oldukça önemidir bölgede en büyük 3. İl olma özelliğini sürdürmektedir. Ayrıca yapılan kış sporlarıyla kış turizm de oldukça yaygın olduğu için, nüfus artmaktadır. Çevresi dağlarla çevrili olan ilin karayolu, demiryolu (Erzurum garı olarak bilinir.) havayolu vardır. Sadece denizyolu olmayan Erzurum’da tehlikeli maddelerin taşınmasında ADR hizmeti ve RID hizmeti kapsamında çalışılmaktadır. Gıdalar konusunda bazı ürünlerin tedarikçisi olan Erzurum’un TGMD de bu kimyasal maddelerin üretiminde ve fabrikaların artmasında etkisi bulunmaktadır.

Bunu Paylaş: