Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

27 – Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 27 – Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, tehlikeli maddelerin güvenlik tedbiri doğrultusunda taşınmasını sağlamaktadır. Sadece taşınmasını değil, aynı zamanda tehlikeli maddelerin türüne göre paketlenmesini, boşaltılmasını ve doldurulmasını sağlamaktır.  TMGD olmak için belirli bir eğitimden geçmek gerekmektedir. Bu eğitim, ders saatinin süresi 50 dakikadır. Bu eğitimi veren ise TMGDK yani tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kuruluşudur. Ayrıca eğitimden sonra sınava da tabii tutmaktadır. Eğitimin başlıca özellikleri arasında tehlikeli madde taşımacılığına ait ulusal mevzuat ile uluslararası anlaşma ve sözleşmeler, tehlikeli madde sınıflandırmaları, bu oldukça önemlidir. Tehlikeli maddenin yapısını anlamak için, kimyasalını kavramak için ve neye nasıl tepki vereceğini bilmemiz için oldukça önemlidir.

Genel ambalajlama kuralları, işaretleme eğitimleri,  yasaklar ve tedbirler, tahliye işlemleri, istifleme kuralları, tehlikeli maddelerin taşınmasıyla ilgili işletmeye yönelik güvenlik planı hazırlanması, kazaların raporlanması vardır. İlin yapısın ve ulaşım şekline göre de yer değiştiren tehlikeli maddenin hasar görme ihtimali de mevcuttur. Bu yollar, karayolu, havayolu, denizyolu, demiryoludur.

Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı karayolu, havayolu, demiryolu açısından hizmet sağlamaktadır. Sekiz raylı bir demiryolu hattı vardır. Sekiz raya hizmet veren bir platform ve üç ana platformdan oluşan istasyonu bulunmaktadır. İsmi Gaziraydır. Tehlikeli maddelerin demiryoluyla taşınmasına da RID hizmeti denmektedir. Gaziantep TMGD RID hizmeti açısından da kapsamlı bir çalışma sürdürmüştür diyebiliriz. Birde ADR hizmeti bulunmaktadır. Bu da tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınmasına denmektedir, ayrıca  ADR hizmeti Avrupa anlaşması ve yönergedir.

Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu (TMGDK) Nedir?

TGMDK Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetki verilen kuruluşu ifade etmektedir. Tehlikeli maddelerin taşınmasında danışmanlık yapan kişiye yetkiyi veren kuruluşu ifade eder. Peki bu yetki nasıl verilmektedir? Bir eğitime ve sınava tabii tutulan TGMD adayları aldıkları eğitim doğrultusunda sınava girerler ve kazanırlarsa TMGD olmaya hak kazanırlar. Ayrıca bununla da bitmez TMGDK yani Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşuna danışmanlık süresinde bilgi vermek ve yetkili personelleri yazılı olarak bildirmek zorundadır.

TMGDK yaklaşık 8 işletme için danışman bulundurabilmektedir. Şehre göre de değişiklik gösteren danışmanlık, en çok şehrin ulaşımına göre değişmektedir. Ayrıca danışmanlık tehlikeli maddelerin yapısına göre de büyük oranda değişmektedir. TMGD açısından eğitim hiçbir zaman tam olarak bitmez, hayattaki gibi her zaman bir sınavdan geçilir ve kuralları uyup sorumluluk sahibi olmak şarttır diyebiliriz. Özellikle TMGDK her açıdan sorumluluğu ele almıştır ve uygulamaya koyulmuştur.

Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nasıl Uygulanır?

Gaziantep, Türkiye’nin ilidir. Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kesişme noktasında bulunmaktadır. En kalabalık dokuzuncu, şehir merkez nüfusuyla altıncı şehridir. Nüfus bakımından bakıldığında da TMGD açısından fazlasıyla etkili olmaktadır. Gaziantep, sanayi ve gelişmişlik açısından en önemli şehirlerdendir. Bu da kimyasal endüstrinin gelişmesini sağlamıştır ve tehlikeli maddelerin artmasını kolaylaştırmıştır. Aynı zamanda ticaret şehri olma özelliğini göstermektedir, bu açıdan da oldukça önemlidir. Konumu itibariyle çok iyi bir yerdedir ve Anadolu ile Orta Doğu arasında konumdadır, liman kentlerine yakındır bu açıdan da oldukça önemlidir. Ayrıca Gaziantep’in korunmaya değer çok sayıda yapısı bulunmaktadır. Sizlerde Gaziantep Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bunu Paylaş: