Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

28 – Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 28 – Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik danışmanlığı 13 tane yer alan bölgeden 11.  bölgede yer almaktadır. Başta Trabzon merkezli olan Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Artvin, Gümüşhane, Rize’yle aynı bölgededir. Tehlikeli maddelerin güvelik tedbirleri alarak ve can ve mal güvenliğini koruyarak taşınmasını sağlayan danışmanlığa TMGD denmektedir. Ayrıca şehre göre de bir hayli değişkenlik gösteren tehlikeli maddelerin alakası genelde sanayiyle ve ticaretle birleşmektedir. Sanayinin artmasıyla fabrikalar artmaktadır ve bununla birlikte kimyasal maddeler artmaktadır. Kimyasal maddelerin armasıyla tehlikeli maddeler türemektedir. Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı doğru ihtiyaçların belirlenmesi, iyi analizler yapılması ve beklentiyi karşılaması açısından oldukça önemlidir. Hızlı ve kurumsal uygulamalardır.

ADR hizmeti ve RID hizmetini de kapsamaktadır. Karayolu aracılığıyla ulaşımı mevcuttur. Havalimanı da vardır ve pek tabii demiryolu da vardır. Denizyolu vardır; fakat ticaret aracılığıyla ve ithalat ihracat aracılığıyla kullanılmaktadır, tehlikeli maddelerin de burada yer aldığı doğrudur.

ADR Hizmeti ve RID Nedir?

ADR hizmeti, tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınmasını sağlayan yönergeye denmektedir. Aynı zamanda tehlikeli malların karayolu ile uluslararası taşımacılığına ilişkin Avrupa Anlaşması da denmektedir. Açık karayoluyla taşınmasını sağlamaktadır. Her tehlikeli madde taşıyan aracın kontrolünü yapmalı ve sorumluluğunu almalıdır. Bu yönetmelik kapsamında alınan belgeye de ADR belgesi denmektedir. ADR belgesi daha önce de söylendiği gibi tehlikeli maddenin çeşidine göre değişim sağlar. Yer alan sınıfa göre taşıma şekilleri mevcuttur. Bu eğitim ve belge Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilir. Yani belirli bir eğitimden geçmek şarttır. Bu eğitimi de TMGDK vermektedir. RID hizmeti ise tehlikeli maddelerin demiryoluyla taşınmasına denmektedir. Bulunan şehrin demiryolunun olup olmaması açısından bu değişmektedir. ADR hizmeti ve RID hizmetinin birleşmesiyle de TMGD oluşmaktadır. Yani kapsamında çalışılmaktadır.

Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

TMGDK Nedir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kuruluşu olan TMGDK aynı zamanda TMGD’ye eğitimler ve sınavlar düzenlemektedir ve bununla birlikte danışmanlık yetkisi vermektedir. Bu kuruluşa yetkiyi veren ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıdır. TMGDK danışman adaylarının birçok eğitimden geçirirler, bunlar tehlikeli maddelerin taşınması, tehlikeli maddelerin sınıflandırılması, istifleme, raporlama, kaza önlemi alma gibi birçok eğitimdir. Bu eğitimlerden sonra sınava tabii tutulmaktadırlar ve sınavın baraj puanı 70’tir. Sınavdan sonra da danışmanlığa hak kazanıyorlar; fakat yine raporlandırma yapıyorlar.

Giresun Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Karadeniz Bölgesi’nde bir ildir. Karadeniz’e kıyısı vardır. Gümüşhane, Trabzon, Erzincan, Sivas, Ordu illeriyle çevrilidir. Doğusunda Trabzon ve Gümüşhane, güneyinde Sivas ve Erzincan, batısında Ordu illeri vardır. Eşsiz doğal güzellikleriyle tanınan Giresun yapı bakımından TMGD tarafından temkinli davranılmaya değerdir. Ayrıca denizyolu yolculara açık değildir; faka ticarete açık konumdadır limanı itibariyle. Denizyolu, karayolu, havayolu, demiryolu vardır. Konum ve yolların her şekilde olması Giresun’u tehlikeli maddelerin taşınması konusunda oldukça ileri taşıyor. Üniversitesinden dolayı göç alımı da vardır ve nüfusu etkilemektedir.

Bunu Paylaş: