Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

31 – Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 31 – Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, tehlikeli maddeleri taşıyan, boşaltan, dolduran, paketleyen kişilere danışmanlık yapanlara denilir. Ayrıca tehlikeli maddelerin güvenlik tedbiri alarak oluşturulmasını ve hem insan sağlığına dikkat edilmesini hem de personellerin dikkatli olmasını birde çevreyi koruması gerektiğini vurgular. Ayrıca Hatay ilinin inanç turizmi olmasından kaynaklı nüfusunun epey arttığı zamanlar olmaktadır. TMGD bunu yüksek ölçüde etkilemektedir. Ekonomisi iyi olan şehrin sanayisi de gelişmiştir. Bu da fabrikaların artmasını ve tehlikeli maddelerin üretimini artmıştır.

ADR hizmeti ve RID hizmetini bünyesinde barındıran TMGD her açıdan imkan sunmaktadır ve hizmette sınır tanımamaktadır. Peki TMGD eğitimine kimler katılabilir? Tehlikeli madde taşıyan, depolayan, etiketleyen, ambalajlayan firmaların tehlikeli maddeler konusunda uzmanlaşmak isteyenler, tehlikeli madde konusunda hızlı kariyer isteyen herkes ve tabii ki lisan mezunu herkes. Lojistik sektöründe çalışanlar, ek kazanç isteyen kişiler katılabilmektedir.

Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

ADR Hizmeti Nedir?

ADR hizmeti, tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınmasını sağlamaktadır. Ayrıca Avrupa Anlaşması olan ADR hizmetinde açık karayolu vardır.  ADR hizmetinde yer almak için belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belge kimyasal maddenin türüne göre yer değiştirmektedir. Örneğin patlayıcı bir maddeni belgesiyle yakıcı bir maddenin belgesi aynı değildir; çünkü kullanılma şekilleri oldukça farklılık göstermektedir. Taşınma şekillerinin de çok önemli olduğu bu alanda tehlikeli bir hamle yapılmaması gerekmektedir. Olabildiğince tedbirli olunması ve sorumluluk bilincinde kalınması gerekmektedir. ADR hizmeti ile birlikte birde RID hizmeti vardır. RID hizmeti tehlikeli maddelerin güvenlik tedbirleri doğrultusunda demiryolu aracılığıyla taşınmasına denir. Hatay’da 78 km demiryolu bulunmaktadır. Bu yüzden RID hizmeti devreye girebilir. Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı için o zaman ADR ve RID kapsamında gelişen danışmanlık diyebiliriz.

Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Uygulaması

Hatay, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesindedir. Akdeniz’in doğu ucundadır Merkezi ise Antakya’dır. 1.670.712 kişiden oluşan bir nüfusa sahiptir. Hatay’ın doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep vardır. Nüfus ve konumu TMGD açısından oldukça önemli olan Hatay’ın konumu çok güzel bir yerdedir. Ayrıca Hatay’ın doğal güzellikleri de görülmeye değerdir. O zaman bu yapılar TMGD tarafından korunmaya değerdir diyebiliriz.

Çok sayıda dağları ve tepeleri de bulunan ilin karayolu taşımacılığı açısından dikkatli olması gerekmektedir. 1 liman, 1 demir ve 1 çelik fabrikası bulunan Hatay’ın 8 organize sanayi bölgesi vardır ve 3 küçük sanayi sitesi bulunmaktadır. İlde en önemli sanayi kuruluşu İsdemir Fabrikası olmaktadır. Üretim kapasitesiyle ilin ekonomik yapısını geliştiriyordur. Payaz Organize Sanayi Bölgesi 3. Büyük sanayi bölgesidir. Ayrıca TGMD ulaşım açısından oldukça burada öndedir; çünkü Türkiye’nin 3. Büyük limanı İskenderun Limanı buradadır ve kimyasal, tehlikeli maddelerin gönderilmesini sağlamaktadır. Tarım ve hayvancılıkta oldukça gelişmiştir. Gelişmekte olan sanayisiyle daha çok kimyasal maddelerle karşılan Hatay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı yönünde oldukça gelişmiştir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu (TGMDK) Nedir?

TGMDK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşu tanımlar TGMDK şahısları belirli bir eğitime ve sınava tabii tutarlar ve yetişmenizi sağlarlar. Danışman olunduktan sonra da rapor isteyip gözlemlerler.

Bunu Paylaş: