Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

32 – Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 32 – Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı 13 bölgeden 6. sıdır. Antalya merkezli bölgede yer almaktadır. Başta Antalya olmak üzere Afyon, Burdur ve Isparta şehrine hizmet vermektedir. TMGD tehlikeli maddelerin güvenlik tedbirleri alarak taşınmasına, boşaltılmasına, doldurulmasına denmektedir. Bu konuda yapılan danışmanlığa denmektedir. TMGD birçok yerde birçok şekilde can sağlığımızı korumaktadır. TMGD için sadece eğitimden ve sınavlardan geçmek yeterli değildir. Aynı zamanda fen fakültesi lisans mezunu olup hangi tehlikeli maddenin hangi koşulda nasıl tepki vereceğini saptamaktır.

Kimyasal maddelerin taşınmasına göre de alınan belgeye ADR belgesi denmektedir. ADR belgesi karayoluyla taşınan maddelerin izinlerinin alınması demektir. ADR hizmeti ise tehlikeli maddelerin açık karayoluyla güvenlik tedbirleri alarak taşınması hizmetine denir, aynı zamanda bir yönergedir ve Avrupa Anlaşmasıdır. ADR hizmeti daha çok tehlikeli maddelerin nasıl ne aracılığıyla taşındığını gösterir ve hangi maddeyi karayoluyla nasıl taşırsak nasıl tepki verebileceğini gösterir. RID hizmeti ise tehlikeli maddelerin güvenlik tedbiri alınarak demiryoluyla taşınmasını gösteren hizmettir. Şehrin demiryolunun bulunmasına göre değişmektedir. Isparta’da Isparta Tren Garı bulunmaktadır ve Isparta merkeze bağlı bir istasyondur. Isparta’da bulunan tren garı 1919’da inşa edilmiştir.

Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Türkiye’nin güneybatısında bulunmaktadır. Akdeniz bölgesindedir. Ayrıca göller bölgesinde yer almaktadır. Bu yüzden çok fazla Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı tarafından dikkat edilmesi gerekilen ve korunması gereken yapısı vardır. Güneyinde Antalya, batısında Burdur, doğusunda Konya ve kuzeyinde Afyonkarahisar  vardır. Konum itibariyle de oldukça önemlidir. 12 ilçesi vardır. Şehir el dokumacılığıyla ve gül yetiştiriciliğiyle tanınmaktadır. Ekonomisinin büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılığa bağlıdır. İklimi tehlikeli maddelerin sıcaklığı veya kış ayında zorlu günlerin geçirilmesi açısından oldukça önemlidir. Akdeniz iklimi ve karasal iklim arasındaki geçiş iklimine sahiptir. Göller iklimi oldukça etkilemektedir.

Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Kış serin ve yağışlı ama çok sert geçmemektedir. Yazın sıcak ve kuraktır dikkat edilmesi gerekilmektedir. TMGD açısından sanayiye bakacak olursak en büyük çimento fabrikalarından biri Göltaş Çimento bulunmaktadır. Ayrıca şehirde Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi, Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesi, Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi ve iki adet sanayi sitesi bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgelerinin ve sitelerinin artması aynı zamanda fabrikaların artmasına bu da kimyasal maddelerin yani tehlikeli maddelerin artmasına sebep olur.İhracatta önemli rol oynayan Isparta Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı için önemli bir rol oynamaktadır. Ulaşım açısından ise karayolu bulunmaktadır. Şehir çok engebeli değildir bu açıdan çok sıkıntı yoktur. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı vardır.  Demiryolu bulunmaktadır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu (TMGDK) Nedir?

TMGDK tehlikeli madde güvenlik danışmanlığına yetkiyi veren kuruluşa denmektedir. TMGDK danışman adaylarını çok yönlü eğitimden ve sınavdan geçirmektedir. Bununla birlikte danışman olma yetkisi vermektedir. Ayrıca danışman olduktan sonra da adaylar birçok rapor istemektedir. TMGDK’ ya bu yetkiyi veren ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıdır.

Bunu Paylaş: