Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

Bizi Takip Edin:

Bize Yazabilirsiniz

Bir Telefon Kadar Uzağız

Hemen Görüşmeye Başlayın

33 – Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Anasayfa / 33 – Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı bu ilde sanayinin gelişmesiyle birlikte bir hayli ilerleme kaydetmektedir. Ayrıca Mersin diğer adıyla Mersindir. Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Türkiye’nin en büyük limanını bulundurması açısından oldukça önemlidir. Madenleri bakımından da oldukça zengin olan Mersin her konuda gelişmiş bir ildir. En büyük limanını barındırması ithalat ve ihracat açısından oldukça önemlidir ve ticaretin gelişmesinde de rol oynamaktadır. TMGD nedir peki ? TMGD tehlikeli maddelerin insan sağlığını ve çevreyi koruyarak taşınması, boşaltılması, doldurulması ve paketlemesini sağlayan danışmanlıktır. TMGD olmak için gereken özellikler vardır. Öncelikle fen fakültesi mezunu olmak ön koşuldur; çünkü kimyasal maddelerin yapısını bilmek açısından oldukça önemlidir. Ne tepki vereceklerini, nasıl koşullarda bulunması gerektiğini ve her şeyden önemlisi nasıl taşınması gerektiğini bilmek gerekmektedir.

Sorumluluk sahibi olunması gerekir, bunun bilincinde olup ona göre hareket edilmesi sağlanmaya çalışılır. Disiplinli olunması gerekir, can sağlığı önemli olduğu için disiplin çok önemlidir. Liderlik vasfı önemli bir vasıftır.  Personelleri ve tehlikeli madde taşımacılığı yapan kişileri iyi yönlendirmek gerekmektedir. Personelleri denetlemek zorundadır, peki personelleri denetleyen kişiler kimlerdir veya kuruluşlar? TMGDK danışmanları denetlemektedir ya da tam denetlemek değil yetkiyi veren kişilerdir. TMGDK’ya yetkiyi veren kişiler ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıdır. TMGDK sadece denetlemez denetlemeden önce gereken eğitimi de verir. Ayrıca sınava tabii tutup danışman adayının gelişip gelişmediğini kontrol eder.

ADR Hizmeti Nedir?

ADR hizmeti, Avrupa Anlaşmasıdır ve tehlikeli maddelerin karayolu aracılığıyla taşınması hizmetidir. Karayolu açıktır. Aynı zamanda ADR hizmeti bir yönergedir. ADR hizmeti ve RID hizmeti birleştiği zaman kapsamlı çalışma olan TMGD oluşturulur. ADR hizmet tehlikeli maddelerin çeşitlendirilmesine göre değişmektedir. Mesela Mersin’de üretilen tehlikeli maddeler ile başka şehirde üretilen maddeler farklı olabilir. Bu yüzden alınacak önlemler de farklı olmaktadır.

Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nasıl Uygulanır?

Mersin Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunur. Bir liman kentidir. Mersin limanı Türkiye’nin en büyük limanıdır. Ayrıca bu limanda ithalat ve ihracat gerçekleştirilmektedir. Ticaretin önemli noktası olan Mersin, tehlikeli maddelerin gönderilmesi açısından da oldukça önemli rol oynamaktadır. TMGD açısından oldukça önemli gelişmeler oluşturulmuştur.

Mersin ilinde turizm, sanayi ve denizcilik gelişmiştir. Sanayinin gelişmesi fabrikaların gelişmesini sağlar bu da kimyasal maddelerin yani tehlikeli maddelerin üretilmesini sağlamaktadır. Mersin’de havayolu bulunmamaktadır, denizyolu, demiryolu ve karayolu bulunmaktadır. Çok engebeli olmayan Mersin karayolu açısından çok sıkıntılı değildir. Demiryolunun da gelişmesi RID hizmetinin devreye girmesini sağlamaktadır. Mersin Garı Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. TCDD’ye ait bir istasyondur ve hizmete 1886 yılında girmiştir. Türkiye’nin 8. Büyük kenti olan Mersin bu açıdan da oldukça önemlidir. Her bakımdan zengin ve gelişmiş olan ilimiz maden açısından da gelişmiştir. Madenlerin zengin oluşunun sebebi; liman ve rafineri olmasıdır. Mersin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı açısından bölge olarak Adana’yla aynı bölgededir.

Bunu Paylaş: